Sklep wg kategorii

Strona główna

Left Banner

   #     Projekt nawadniania

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu - krok 3 – Jak zmierzyć wydatek i ciśnienie źródła wody ?

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu - krok 3 – Jak zmierzyć wydatek i ciśnienie źródła wody ?

Fundamentem każdego systemu nawadniania jest wydajność źródła wody, z którego będziemy korzystali przy nawadnianiu ogrodu. Niezależnie czy jest to woda miejska, studnia głębinowa czy zbiornik z wodą deszczową wyposażony w pompę – musimy precyzyjnie określić parametry przyłączeniowe źródła. 

Aby w prosty sposób zilustrować wam dlaczego jest to tak ważna czynność, wyobraźcie sobie, że wasz system nawadniania to cała wanna wody, czyli około 100l. Wartość przyłączeniowa waszego źródła wody to wiadro o pojemności 20l. Nie trzeba być geniuszem aby stwierdzić, że do napełnienia całej wanny będziemy potrzebowali aż 5 takich wiader wody. W rej sytuacji projektowane nawadnianie trzeba podzielić na 5 osobnych sekcji uruchamiających się jedna po drugiej – pod żadnym pozorem wszystkie na raz!

Może się wydawać , że nie ma nic bardziej logicznego ale piszę o tym, ponieważ wiele z was wyobraża sobie, że całe nawadnianie wystarczy podpiąć do kranu, przekręcić kurek i wszystko będzie działało.

W zależności od tego ile „litrów zmieści się w waszym wiaderku” przygotuję odpowiedni podział na sekcje, tak aby wasze nawadnianie działało prawidłowo przez wiele lat. Uzbrojony w takie parametry mogę dopiero przystąpić do projektowania nawadniania Waszego ogrodu.

Poniżej przedstawiam kilka sposobów na określenie wartości przyłączeniowej źródła wody do systemu nawadniania:

1. Próba wiaderkowa:  to chyba najpopularniejszy i najprostszy sposób na podstawowe określenie wydajności źródła wody. Pod kran należy podstawić 10l wiaderko, otworzyć zawór do pozycji maksymalnej i zmierzyć czas napełniania się wiadra. Zmierzoną ilość sekund wystarczy podać  projektantowi wraz z planem działki.

Poniżej sporządziłem tabelę, która pokazuje w jakiej kondycji jest wasze źródło wody.  
Jak widzicie parametry przyłączeniowe powyżej 30 sekund nie dają nam zbyt wielu możliwości, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Zawsze znajdę dla was jakieś rozwiązanie !


2. Pomiary urządzeniem do mierzenia wydajności, ciśnienia dynamicznego i ciśnienia statycznego źródła wody:
specjalnie dla was stworzyłem urządzenie do precyzyjnych pomiarów wartości przyłączeniowych 3 najważniejszych parametrów źródła wody. Miernik wskazuje przepływ wody- czyli ilość przepływającej wody  w ciągu godziny [l/h], ciśnienie statyczne - nacisk wody przy zamkniętym kranie, oraz ciśnienie dynamiczne – najważniejsze, czyli nacisk wody przy otwartym kranie i przepływającej wodzie.

Urządzenie można kupić w naszym sklepie internetowym >>Tutaj<< ale także można je wypożyczyć. Wystarczy napisać maila a ja skontaktuję się w celu ustalenia szczegółów.

Miernik jest urządzeniem przeznaczonym do pomiarów źródeł wody ogrodowej w miejskich instalacjach zlokalizowanych przy domach jednorodzinnych. Nie nadaje się do pomiarów instalacji przemysłowych, hydrantowych itp.

 

3. Jeżeli twoim źródłem wody będzie woda doprowadzana ze studni lub zbiornika gromadzącego wodę, musisz podać nam nazwę i model zastosowanej pompy. Idealnym rozwiązaniem będzie zrobienia zdjęcia tabliczki znamionowej, która zawsze znajduje się na korpusie pompy. Dodatkowo będziemy potrzebowali informacji na temat głębokości posadowienia/ssania pompy oraz średnicę rury zasilającej. Podanie tych parametrów umożliwi nam znalezienie wykresu wydajności pompy co w konsekwencji pozwoli podzielić system nawadniania na odpowiednią ilość sekcji. Poniżej zaznaczyłem na wykresie punkt pracy dla pompy, która jest zanurzona w studni głębinowej na wysokości 23 m. Z głębokości montażu wynika strata na ciśnieniu w wysokości 2,3 Bar (10m = 1 Bar) w związku z czym na osi pionowej (m) odejmujemy 23 m od maksymalnej wartości pompy i prowadzimy prostą w prawo. Punkt przecięcia prostej z krzywą pracy wyznacza nam realną ilość wody, jaką pompa zasili system nawadniania. W tym wypadku punkt pracy pompy to wydajność: 2m3/h i 1,7 Bar.

 

Jeżeli nie jesteś w stanie przygotować żadnego z podanych doświadczeń proszę aby w miarę możliwości opisać zastosowane materiały do rozprowadzenia instalacji wodnej w domu i ogrodzie. Wodociągi Miejskie zazwyczaj mają ściśle określone parametry i przepływy, które w umowie mają zapewnić użytkownikowi. Jeżeli będziesz w stanie określić średnicę licznika wody oraz średnicę rury prowadzonej przez dom aż do ogrodu to będziemy w stanie choć w dużym przybliżeniu założyć „jakieś” parametry przyłączeniowe takiego źródła.

Pamiętaj, że jeżeli czegoś nie rozumiesz lub masz problem, którego nie jesteś w stanie samodzielnie rozwiązać – zadzwoń do mnie!  Nie jestem zwykłym projektantem, dzielę się wiedzą i uczę jak zrobić to samodzielnie J

P.S. Ile zraszaczy może pracować jednorazowo na jednej sekcji ? to już temat na kolejny artykuł :) 

Do usłyszenia !
Mateusz
Tel. 605 460 553