Sklep wg kategorii

Strona główna

Left Banner

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu - krok 3 – Jak zmierzyć wydatek i ciśnienie źródła wody ?
   #     Projekt nawadniania

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu? Sposoby pomiaru wydajności i ciśnienia źródła wody

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu?  Sposoby pomiaru wydajności i ciśnienia źródła wody


Wydajność i ciśnienie dynamiczne są kluczowe w nawadnianiu!


Podstawą każdego nawadniania są parametry źródła wody tj. przyłącza do którego system będzie podłączany. Niezależnie czy będzie to kran wody miejskiej, studnia głębinowa, czy zbiornik na deszczówkę- zasada jest jedna. Należy określić wartości przepływu oraz ciśnienia dynamicznego.

Pierwszy, jest wartością wyrażoną w l/min lub m3/h i najprościej mówiąc, wskazuje ile zraszaczy może pracować na jednej sekcji. Jeżeli źródło wody ma wydajność 2000 l/h, to w jednym momencie może pracować maksymalnie 5 zraszaczy o zasięgu 10m. Jest to parametr stały i nie ma możliwości jego poprawy.

Drugi, jest wartością wskazującą ciśnienie przepływającej wody i jeżeli jest zbyt mały, można go podnieść, przez zastosowanie pompy. Do prawidłowej pracy systemu nawadniania należy uzyskać ciśnienie minimalne na poziomie 1,8-2,0 Bar, chociaż najlepszym wynikiem będzie 3,5 Bar. Wymagania co do tej wartości są zależne od indywidualnych uwarunkowań projektowych min. od odległości ostatniego zraszacza od źródła wody, średnicy zastosowanych rur itp.


Dlaczego system nawadniania dzielimy na sekcje?

Ze względu na stałą i niezmienną ilość wody– skupimy się głównie na wydajności, ponieważ tej wartości nie możemy poprawić i jest dla nas wyznacznikiem podziału na sekcje.
W języku instalatorów – „sekcja”, to nic innego jak pojedynczy elektrozawór, na którym pracuje w danym momencie określona ilość zraszaczy.

Biorąc pod uwagę normy i regulacje związane z dostarczaniem wody w Polsce, określone w nich parametry 3 Bar; 2,4m3/h pozwalają na pracę 4-8 zraszaczy jednocześnie, w standardowym systemie nawadniania ogrodu przydomowego. Oczywiście jest to statystyczna wartość i ostateczne ilości mogą się zmieniać w odniesieniu do indywidualnych uwarunkowań.

Aby w prosty sposób zilustrować wam dlaczego podział na sekcje to tak ważna rzecz, wyobraźcie sobie, że wasz system nawadniania zużywa wannę wody tj. 100L w ciągu jednego dnia pracy, podczas gdy dostępne źródło to wiadro, o pojemności 20L.  
Posługując się prostym równaniem, dochodzimy do wniosku, że do napełnienia wanny potrzeba 5 wiader wody. Analogicznie w przypadku systemu nawadniania, aby źródło wody zapewniło odpowiednią wydajność pracy, instalacja powinna być podzielony na 5 sekcji, po 20L wydajności każda.

Może się wydawać , że nie ma nic bardziej logicznego ale piszę o tym, ponieważ często otrzymuję zapytania, dlaczego całe nawadnianie (składające się np. z 20 zraszaczy) nie może być podpięte do kranu, bez dodatkowego podziału na sekcje.

Jak zmierzyć wydajność źródła wody do nawadniania?

1. Próba wiaderkowa – mierzy ilość wody dostępnej w przyłączu nawadniania

To chyba najpopularniejszy i najprostszy sposób na podstawowe określenie wydajności źródła wody. Pod kran należy podstawić 10L wiaderko, otworzyć kran do pozycji maksymalnej i zmierzyć czas napełniania. Ważne aby na przyłączu nie było żadnych elementów blokujących przepływ w postaci przyłącza kranowego i szybkozłączy. Pod żadnym pozorem nie można też dokonywać pomiaru przez wąż ogrodowy. Elementy te w znaczny sposób zaburzają rzeczywisty wynik, co w konsekwencji podniesie koszty systemu nawadniania, gdyż instalację będzie trzeba podzielić na większą ilość sekcji. Pomiar należy wykonywać w godzinach najmniejszego zużycia wody w sieci tj. w godzinach wieczornych (po 22-23) lub wczesnych godzinach porannych (5-6 rano).

To małe doświadczenie, co prawda nie wskazuje parametrów ciśnienia, ale daje projektantowi pogląd i wystarczającą wiedzę na sytuację wydajnościową przyłącza.  Dzięki temu, zachowując zasadę bezpiecznego projektowania (wykorzystujemy maksymalnie 60-70% wartości źródła), masz pewność, że przygotowany przez nas system, będzie działał prawidłowo nawet gdy pojawią się spadki wydajności podczas susz i okresów zwiększonego zużycia wody w instalacjach miejskich.

Poniżej sporządziłem tabelę, która pokazuje w jakiej kondycji jest Twoje źródło wody.  
Jak widzisz parametry przyłączeniowe > 30 sekund nie dają nam zbyt wielu możliwości, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Zawsze znajdziemy jakieś rozwiązanie:
"5 sposobów na podniesienie ciśnienia"

3 sposoby na pomiar ciśnienia i wydajności źródła wody do nawadniania



2. Miernik przepływu, ciśnienia dynamicznego i ciśnienia statycznego źródła wody

Niezwykle proste a zarazem skuteczne urządzenie posiadające wbudowany manometr i przepływomierz analogowy. Miernik wskazuje przepływ wody- czyli ilość przepływającej wody  w ciągu godziny [l/h], ciśnienie statyczne - nacisk wody przy zamkniętym kranie, oraz ciśnienie dynamiczne – najważniejsze, czyli nacisk wody przy otwartym kranie i przepływającej wodzie.

Urządzenie można kupić w naszym sklepie internetowym >>Tutaj<<

Miernik jest urządzeniem przeznaczonym do pomiarów źródeł wody ogrodowej w miejskich instalacjach zlokalizowanych przy domach jednorodzinnych. Nie nadaje się do pomiarów instalacji przemysłowych, hydrantowych itp.

urządzenie do pomiaru ciśnienia dynamicznego i przepływu wody

 

3. Twoim źródłem wody będzie woda doprowadzana ze studni lub zbiornika gromadzącego wodę

W tej sytuacji musisz podać nam nazwę i model zastosowanej pompy. Idealnym rozwiązaniem będzie zrobienia zdjęcia tabliczki znamionowej, która zawsze znajduje się na korpusie pompy. Dodatkowo będziemy potrzebowali informacji na temat głębokości posadowienia/ssania pompy oraz średnicę rury zasilającej. Podanie tych parametrów umożliwi nam znalezienie wykresu wydajności pompy co w konsekwencji pozwoli podzielić system nawadniania na odpowiednią ilość sekcji. Poniżej zaznaczyłem na wykresie punkt pracy dla pompy, która jest zanurzona w studni głębinowej na wysokości 23 m. Z głębokości montażu wynika strata na ciśnieniu w wysokości 2,3 Bar (10m = 1 Bar) w związku z czym na osi pionowej (m) odejmujemy 23 m od maksymalnej wartości pompy i prowadzimy prostą w prawo. Punkt przecięcia prostej z krzywą pracy wyznacza nam realną ilość wody, jaką pompa zasili system nawadniania. W tym wypadku punkt pracy pompy to wydajność: 2m3/h i 1,7 Bar.

 

nomogram pracy pomocy, przedstawiający zależność wydajności od ciśnienia wody w pompach

Co zrobić, gdy nie znasz wydajności i ciśnienia?


Jeżeli nie jesteś w stanie przygotować żadnego z podanych doświadczeń proszę aby w miarę możliwości opisać zastosowane materiały do rozprowadzenia instalacji wodnej w domu i ogrodzie. Wodociągi Miejskie zazwyczaj mają ściśle określone parametry i przepływy, które w umowie mają zapewnić użytkownikowi. Jeżeli będziesz w stanie określić średnicę licznika wody oraz średnicę rury prowadzonej przez dom aż do ogrodu to będziemy w stanie choć w dużym przybliżeniu założyć „jakieś” parametry przyłączeniowe takiego źródła.


Podsumowanie


Pamiętaj, że jeżeli czegoś nie rozumiesz lub masz problem, którego nie jesteś w stanie samodzielnie rozwiązać – zadzwoń do mnie!  Nie jestem zwykłym projektantem, dzielę się wiedzą i uczę jak zrobić to samodzielnie J

P.S. Ile zraszaczy może pracować jednorazowo na jednej sekcji ? to już temat na kolejny artykuł :) 

Do usłyszenia !
Mateusz
Tel. 605 460 553