Sklep wg kategorii

Strona główna

Left Banner

   #     Projekt nawadniania

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu – krok 2 - schemat zagospodarowania ogrodu

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu – krok 2 - schemat zagospodarowania ogrodu

   Jak zrobić nawadnianie ogrodu? W poprzednim wpisie ustaliliśmy, że zaczynamy od projektowania, które oddajemy w ręce znawcy tematu, a za pracę bierzemy się samodzielnie. Budowę zaczynamy od fundamentu, którym w wypadku systemu nawadniania jest prawidłowy projekt instalacji irygacyjnej. Ten etap prac wymaga zarówno Twojego zaangażowania jak i projektanta. W tym celu należy dość skrupulatnie przygotować i zgromadzić podstawowe informacje dotyczące planowanej inwestycji. Te w zbiorczym pliku  będziemy wysyłali do specjalisty projektującego nawadnianie.


Schemat ogrodu do zaprojektowania nawadniania: podstawowym elementem wymaganym przy projektowaniu systemu nawadniania jest oczywiście plan zagospodarowania terenu, na którym chcemy zrobić nawadnianie. Oczywiście dla projektanta najłatwiejszym rozwiązaniem jest dostarczenie gotowego planu ogrodu. Jeżeli nie posiadasz jednak wypasionego projektu od architekta zieleni, to też nic nie szkodzi. W bardzo łatwy sposób możecie sobie pomóc i wbrew pozorom nie będzie to wymagało wielkiego nakładu pracy. Do wyboru macie poniższe rozwiązania

Rysunek odręczny:
przy tym rozwiązaniu zawsze budzimy swoją kreatywność, dzięki czemu ogród w 100% może wyglądać tak, jak sobie tego życzymy. Prawda jest taka, że do projektu systemu nawadniania nie potrzebujemy pięknego projektu, który będziesz malował kredkami i farbkami przez kolejne 2 tygodnie. Dla nas, projektantów najważniejszy jest prosty schemat. Czyli nic innego jak zaznaczenie głównych obszarów na Twojej działce, takich jak: domu, nawierzchni, drewutni, miejsc grillowych i innych obszarów czy budynków, które nie powinny być nawadniane zraszaczami. Nie musisz nawet rozgraniczać i określać czym dokładnie jest naniesiony przez ciebie element – zaznacz, jednym wzorem lub kolorem, że są to obszary, których nie nawadniamy.

   W dalszej kolejności zaznaczamy obszar trawnika – jest to drugi zaznaczony przez nas element na schemacie do projektu nawadniania. Trzecim i ostatnim obszarem są ogólnie przyjęte rabaty (żywopłoty, rabaty, rośliny, warzywniki itp.) jedynym odstępstwem, przy którym trzeba zaznaczyć dodatkowe (czwarte) miejsce jest szklarnia lub warzywnik. Często te elementy powinny być nawadniane niezależnie od pozostałych roślin.

   Jak sam widzisz odręczne przygotowanie schematu swojego ogrodu nie jest trudne. Wystarczy wyposażyć się w kartkę w kratkę i przyjąć skalę. Polecamy aby była to skala 1:100 czyli po prostu 2 małe kratki = 1 m.Zachowanie proporcji tj. skali jest niezwykle ważne przy robieniu nawadniania. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że zaprojektowany system nawadniania nie będzie tylko kolejną, zwykłą instalacją wodną w ogrodzie, ale będzie prawidłowo nawadniał nasz ogród.

   Poniżej przedstawiamy prosty schemat pod projekt systemu nawadniania, który dostarczył nam klient. Na podstawie takiego planu zagospodarowania terenu jesteśmy w stanie bardzo szybko i sprawnie wykonać precyzyjny schemat instalacji nawadniającej w Twoim ogrodzie:

- schemat zagospodarowania działki pod system nawadniania: rysunek własny

schemat projekt systemu nawadniania ogrodu,

 

Rysowanie planu ogrodu w darmowym programie do projektowania nawadniania My GARDEN

Niezwykle intuicyjna aplikacja przygotowana przez markę GARDENA, to rozwiązanie pozwalające   w  łatwy sposób przygotować plan wymarzonego ogrodu. Wystarczy wyjść na ogród z tabletem lub telefonem, uruchomić kreatywność i sporządzić wizję ogrodu w odpowiedniej skali. MyGarden działa w chmurze, dlatego przesyłając do mnie projekt ogrodu wystarczy udostępnić plik bezpośrednio z aplikacji. Wystarczy założyć indywidualne konto i możemy zacząć tworzyć plan, bez obaw o nasze umiejętności techniczne i plastyczne. Program jest bardzo łatwy w obsłudze a wszystkie funkcje są dodatkowo zilustrowane w taki sposób, że nawet największy laik polubi tę:) 
 

jak zaprojektować nawadnianie, projekt nawadniania, my garden, darmowy program do projektowania nawadniania, program do nawadniania


Plan terenu z map satelitarnych: To opcja dla Ciebie jeżeli nie masz możliwości lub po prostu nie za bardzo chce Ci się łapać za ołówek i rysować swój ogród. Powszechnie dostępne mapy satelitarne Google są w dzisiejszych czasach na tyle precyzyjne, że bez większego problemu będziemy w stanie przygotować na ich podstawie projekt nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu. Jest tylko jeden warunek: mapy nie są aktualizowane zbyt często, dlatego ten sposób sprawdza się najczęściej w przypadku ogrodów już istniejących lub z wcześniej ukończonymi budowami. W internecie można również znaleźć rządową stronę o nazwie Geoportal, która czasami posiada częściej aktualizowane plany. Zachęcamy, żeby zweryfikować rzuty satelitarne swoich działek na jednym i drugim portalu. Poniżej przedstawiamy przykład działki, z której do projektowania łatwiejsza jest opcja z Geoportalu.. Wysyłając schemat działki w takiej formie należy zawsze podać wymiar rzeczywisty jednego boku działki lub domy, aby projektant mógł „wyłapać” skalę projektu.

- schemat zagospodarowania działki pod system nawadniania: źródło geoportal.gov.pl

 jak zaprojektowac system nawadniania, jak zrobic system nawadniania, projekt systemu nawadniania, projekt ogrodu, jak nawadniac ogrod, projektowanie nawadniania

- schemat zagospodarowania działki pod system nawadniania: źródło Google Maps

 jak zaprojektowac system nawadniania, jak zrobic system nawadniania, projekt systemu nawadniania, projekt ogrodu, jak nawadniac ogrod, projektowanie nawadniania

 

Projekt zagospodarowania terenu od architekta: idealnym rozwiązaniem jest posiadanie gotowego projektu ogrodu. W tej sytuacji do specjalisty należy wysłać wersję z nawierzchniami, rozplanowanymi w ogrodzie. Cała reszta jest klarowna tak jak na gotowym projekcie przykładowym poniżej. Dla projektanta systemów nawadniania otrzymanie gotowego projektu ogrodu jest porównywalne z otrzymaniem Świętego Grala J

- schemat zagospodarowania działki pod system nawadniania: pracownia Dąbrowska

schemat projekt systemu nawadniania ogrodu, 

 

W oparciu o przedstawione możliwości możesz wybrać jedną, która najbardziej Tobie odpowiada. Wyposażony w plan sytuacyjny działki powinieneś pamiętać jeszcze o zaznaczeniu miejsca ujęcia wody oraz o podaniu jego parametrów,  które opisuję w kolejnym wpisie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy lub masz pytania, jestem dostępny  pod  tel: 605 460 553. Do usłyszenia! Mateusz