Sklep wg kategorii

Strona główna

Left Banner

5 Sposobów na Poprawę Ciśnienia i Wydajności Wody w Systemie Nawadniania
   #

5 Sposobów na podniesienie ciśnienia i wydajności źródła wody w nawadnianiu

5 Sposobów na podniesienie ciśnienia i wydajności źródła wody w nawadnianiu

Proste sposoby na podniesienia ciśnienia w nawadnianiu

Coraz częściej spotykam się z problemem słabego źródła wody do systemu nawadniania. Możemy tutaj rozróżnić dwa problemy związane z parametrami dostępnego „kranu”: pierwszy problem to zazwyczaj za niskie ciśnienie do nawadniania, a drugi to za mała wydajność wody. Oczywiście, jeden i drugi parametr jest ze sobą ściśle skorelowany ale nie zawsze łatwo jest poprawić parametry obydwu. Ostatecznie efekt jest taki sam – zraszacz się nie wynurza.

Wyobraźmy sobie, że mamy do zasilenia pełną wannę wody w ciągu 1 godziny. W ogrodzie posiadamy tylko kran o przekroju ½", którego możliwości są ściśle ograniczone – wewnętrzna, za mała średnica rury pozwala napełnić tylko połowę wanny. Wydaje się logiczne, że sama zmiana ciśnienia nie jest w stanie zwiększyć ilości wody, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór ilości zraszaczy pracujących na sekcji. Projektując nawadnianie, najważniejsze jest zatem sumowanie zużycia wody poszczególnych zraszaczy. Wydajność źródła niełatwo podnieść, natomiast ciśnienie możemy podnieść poprzez zastosowanie pewnych rozwiązań. Poniżej przedstawiam kilka sposobów zarówno na podniesienie ciśnienia, jak i wydajności źródła wody w systemie nawadniania. Niektóre tylko pośrednio zahaczą o ten temat, ale ostatecznie pozwolą na poprawę i prawidłową pracę systemu nawadniania:

1. Podziemny Zbiornik na Deszczówkę Jako Bufor Wodny

To najprostszy i najbardziej polecany przeze mnie sposób na poprawę parametrów źródła wody. W tym wypadku możemy podnieść zarówno ciśnienie, jak i wydatek źródła wody do konkretnych parametrów, które chcemy utrzymać. Projektowanie nawadniania może zatem w takim wypadku praktycznie nie uwzględniać ograniczeń przyłącza wody, a tylko ograniczenia samych rur przesyłowych PE oraz strat ciśnienia wynikających z przepływu i tarcia wewnętrznego. Do tak przygotowanego nawadniania dobiera się konkretny model pompy, a najlepiej jak będzie to automatyczna zanurzeniowo-ciśnieniowa pompa Diverton 900 marki DAB, która nie wymaga praktycznie żadnej obsługi. W zbiorniku montuje się niezwykle prosty system dolewania wody miejskiej, aby gromadzona w zbiorniku woda była dostępna zawsze w takiej ilości, która pozwoli na jeden, pełny cykl nawadniania ogrodu. Nawet jeżeli wydajność kranu jest bardzo mała, to przerwa pomiędzy nawadnianiem w postaci min 23h pozwoli bezpiecznie uzupełnić odpowiednią ilość wody w zbiorniku do następnego cyklu podlewania.2. Pompa z Falownikiem do Podnoszenia Ciśnienia w Sieci

W pierwszej kolejności muszę stanowczo zaznaczyć, że jakakolwiek pompa z włącznikiem ciśnieniowym, falownikiem czy też stycznikiem nigdy nie zwiększy ilości wody przeznaczonej do nawadniania. Pompa do podnoszenia ciśnienia, jak sama nazwa wskazuje, zwiększa wyłącznie ten parametr i dodatkowo łączy się z ciśnieniem już istniejącym w sieci. Jednym słowem, jeżeli wasze źródło wody posiada 1,5 Bara, a pompa zostanie ustawiona na 2,5 Bara, to łączne ciśnienie wytworzone w układzie będzie miało wartość 4 Bar. Co do ilości wody, to należy podchodzić do tego w sposób jednoznaczny, ponieważ liczniki ogrodowe mają swoje maksymalne dostępne przepływy, np. ½" to 1,8 m3/h. W tej sytuacji należy dobrać zraszacze pracujące na poszczególnych sekcjach, tak aby nie przekroczyły 70% tej wartości, a o zbyt małe ciśnienie w sieci należy zadbać przy pomocy powyższej pompy. W chwili obecnej najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest pompa WZ 900 marki Omnigena z falownikiem, a z kolei najbardziej polecanym rozwiązaniem jest E.Sybox Mini marki DAB.

3. Zmiana Średnicy Rury i Licznika Ogrodowego

W przypadku ograniczonego przepływu wody lub zbyt słabego ciśnienia z istniejącego przyłącza należy w pierwszej kolejności udać się do lokalnego Zakładu Wodociągów i złożyć wniosek o zwiększenie średnicy licznika wody ogrodowej. Kolejny krok to wnikliwa weryfikacja średnic rur, które zostały zastosowane przez hydraulików na drodze licznik – kran zewnętrzny. Niestety brak świadomości powoduje, że jeszcze rzadko zwracamy uwagę na ten aspekt przy budowie domu. Błędem, który wymaga sporych nakładów finansowych w późniejszym czasie, jest wyprowadzanie wody ogrodowej przy pomocy bardzo cienkich rur o średnicy ½" oraz prowadzenie ich do kranu zewnętrznego niezliczoną ilość metrów przez zakamarki domu, a dopiero na samym końcu wyjście poza elewację domu. Taki schemat jest gwarantem gigantycznych spadków ciśnienia i wydajności źródła. Jak zatem powinno wyglądać prawidłowo przygotowane przyłącze wody ogrodowej do nawadniania? Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby z licznika wody ogrodowej wyprowadzić bezpośrednio na ogród rurę PE o średnicy min fi 25. W tej sytuacji, nawet jeżeli wydatek wody będzie minimalny, zakładając licznik wody ogrodowej ½" (1800 l/h), to nie będziemy mieli problemu ze zbyt niskim ciśnieniem. Na takim przyłączu jesteśmy w stanie wykonać 95% systemów nawadniania.

4. Zastosowanie Zraszaczy Szybko Uszczelniających

Jest to pośrednie rozwiązanie, które nie zwiększa parametrów źródła wody, ale doskonale sprawdza się w przypadku, gdy nie wynurzają się zraszacze. Posłużę się rzeczywistym przykładem, który zawsze ratuje moich klientów. Dla potrzeb sytuacji przyjmijmy taki case: nie wynurza się zraszacz 3504 Rain Bird w systemie nawadniania. Zmierzone ciśnienie dynamiczne przy głowicy to 1,7 Bar. To parametr, który zgodnie z kartą katalogową powinien zapewnić prawidłową pracę. Po włączeniu zasilania efekt jest taki, że zraszacz delikatnie podnosi się do góry, ale napierająca na tłok woda nie wysuwa go do samej góry, ponieważ swój impet wytraca, wylatując wokół zraszacza. Ręczne podciągnięcie głowicy do góry powoduje pełne uszczelnienie zraszacza, dzięki czemu dopiero w tej sytuacji zaczyna pracować prawidłowo na ciśnieniu 1,7 Bar. Doświadczenie wskazuje na występowanie „dziury”, która wymaga nieco większego ciśnienia startowego, pozwalającego zraszaczom uszczelnić się i powrócić do nominalnego ciśnienia ich pracy. Rozwiązaniem są zraszacze szybko uszczelniające, które posiadają inaczej skonstruowaną uszczelkę. Najważniejszym elementem jest to, że zraszacz uzyskuje pełne uszczelnienie już w momencie pierwszego, minimalnego wynurzenia tłoka. Woda, zamiast wytracać swój impet, wylewając się poza korpus, zostaje w nim skoncentrowana, pozwalając na natychmiastowe wynurzenie i prawidłową pracę. W tym wypadku faktyczne, minimalne ciśnienie pracy na poziomie 1,7 Bar jest też ciśnieniem „startowym”, które pozwala na wynurzenie bez dodatkowych ingerencji, jak w innych przypadkach. Przykładem takiego zraszacza jest Mini-Pro K-Rain.

5. Mniej Zraszaczy na Jednym Elektrozaworze – Podział Systemu na Więcej Sekcji

Najprostsze z możliwych rozwiązań, które nie generuje konieczności stosowania żadnych powyższych elementów. Niestety, doświadczenie pokazuje, że psychologicznie rzecz biorąc, jest ono najrzadziej wykorzystywanym sposobem „polepszenia parametrów” źródła wody. Nie mam tutaj na myśli bezpośredniego podnoszenia ciśnienia, ale dzięki ograniczeniu długości sekcji oraz zmniejszeniu ilości zraszaczy, zmniejszamy sumaryczne spadki oraz wydajność na danym obwodzie. Dzięki temu, źródło wody o słabych parametrach, przy odpowiedniej konfiguracji, będzie w stanie zapewnić prawidłową pracę, np. 2-3 zraszaczy zamiast 4-5. Jedynym kosztem, jaki generujemy, to koszt dodatkowego elektrozaworu i kilku złączek, zmiany sterownika, jeżeli nie mamy wolnych kanałów, oraz parę metrów rury zasilającej. Łączny koszt materiałów nie powinien przekraczać 300-400 zł. Daje to najbardziej pożądany ekonomicznie rachunek z powyżej wymienionych rozwiązań.

Pilne! Niezwykle istotnym działaniem, o czym zawsze powtarzam swoim klientom, jest sprawdzenie prawidłowości pracy instalacji przed zasypaniem wykopów. Wtedy mamy jeszcze szansę naprawić wszystko bez konieczności dodatkowej pracy fizycznej.

Podsumowanie

Poprawa ciśnienia i wydajności wody w systemie nawadniania jest kluczowa dla zapewnienia efektywnej pracy zraszaczy i optymalnego nawadniania ogrodu. Przedstawione metody, od zastosowania podziemnych zbiorników na deszczówkę, przez pompy z falownikiem, zmianę średnicy rur i liczników, po zastosowanie zraszaczy szybko uszczelniających i optymalizację liczby zraszaczy na sekcję, oferują różnorodne podejścia do rozwiązania problemów z ciśnieniem i wydajnością wody. Ważne jest, aby przed finalnym zakończeniem instalacji dokładnie sprawdzić prawidłowość jej działania, co pozwoli uniknąć potrzeby przeprowadzania czasochłonnych i kosztownych poprawek w przyszłości.

Jeżeli masz dodatkowe pytania, zadzwoń do Mnie! Mam na imię Mateusz,a mój telefon to: 605 460 553