Sklep wg kategorii

Strona główna

Left Banner

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu – krok 1 - projektować samodzielnie czy zlecić firmie?
   #     Projekt nawadniania

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu – krok 1 - projektować samodzielnie czy zlecić firmie?

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu – krok 1 - projektować samodzielnie czy zlecić firmie?

   Właśnie podjąłeś decyzję, że Twoje zdolności manualne w połączeniu z miłością do ogrodu pozwolą oszczędzić  trochę grosza i samodzielnie wykonać  system nawadniania?  Przecież  Twój sąsiad, znajomi i pół rodziny ze szwagrem na czele sobie poradzili, to czemu Ty nie możesz zaprojektować i wykonać nawadniania ?

   W końcu oszczędzisz więcej niż wydasz i będziesz mógł dumnie kroczyć  przez dzielnicę opowiadając jak gładko poszło, zastanawiając się przy tym nad nowym pomysłem na sąsiedzki biznes. Fakty są jasne i przekonujące. Koszt materiałów  do systemu nawadniania to maksymalnie 50% wartości  całej usługi, którą równie dobrze możesz zlecić firmie. Ale czy na pewno tego chcesz ?

   W takim razie mam dla Ciebie propozycję, którą zaczniemy od burzy jednego mózgu. Zastanów się czy kiedykolwiek widziałeś na oczy prawidłowo wykonany projekt systemu nawadniania i jesteś w stanie go odtworzyć na swojej działce ?  Jest bardzo duża szansa, że nie masz o tym bladego pojęcia, a ostatni system nawadniania, o którym słyszałeś to ten z lekcji historii o starożytnym Egipcie i jego irygacji zalewowej Nilu .  Dlatego nie staraj się na siłę zrozumieć dlaczego dwa okrągłe zraszacze posadowione na środku nie nawodnią Ci ogrodu, a tylko przysporzą samych problemów. Nie wpatruj się ślepo w filmiki na Youtube  i nie słuchaj „magików” ogrodniczych na forach internetowych.  Po prosu zaufaj komu trzeba. Może ciężko w to uwierzyć, ale są jeszcze na świecie specjaliści, którzy „poprowadzą Cię za rękę” i przywrócą wiarę w ludzi.

Zatem odpowiedź na pytanie kto ma zaprojektować  Twój system nawadniania jest jasna. Pozwól się wyręczyć, a Ty i tak jeszcze się napracujesz. W końcu ktoś musi wykopać  kilkadziesiąt metrów rowu i połączyć wszystkie rurociągi w całość. Brzmi jak wyzwanie?  No to zaczynamy.

   Niezależnie od tego czy Twoje nawadnianie to cały ogród, mały żywopłot, szklarnia z pomidorami czy donice na balkonie. Idźmy wyżej, może jest to nawadnianie dużej plantacji  borówki, truskawki czy maliny. Niech to nawet będzie nawadnianie boiska piłkarskiego czy innego obiektu sportowego. W każdym z tych przypadków musisz pamiętać od czego zacząć współpracę z projektantem. Dla wspólnej korzyści, skrupulatnie przygotuj się do przesłania poniższych informacji do projektanta.

- Plan zagospodarowania terenu (w skali): może to być zarówno gotowy projekt od architekta jak i plan sytuacyjny narysowany przez Ciebie na kartce w kratkę. Ważne aby zachować skalę rysunku

- Rodzaj i wydajność źródła wody: określ czy jest to woda miejska czy studnia z pompą lub zbiornik do gromadzenia wody deszczowej. Jeżeli woda miejska to zrób próbę wiaderkową (więcej w kolejnym artykule), a jeżeli jest to pompa to zrób zdjęcie tabliczki znamionowej i wyślij z planem zagospodarowania.

   Te informacje pozwolą wykonać indywidualny projekt systemu nawadniania oraz przygotować ofertę cenową na zestaw nawadniania do samodzielnego montażu. Jest to tak zwany I etap projektowania systemu nawadniania. W kolejnym artykule szerzej opisujemy tę część projektową.  

 

(Kliknij obrazek i przejdź do następnego artykułu o systemach nawadniania)

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu – krok 2 - schemat zagospodarowania ogrodu